Barnskratt kan vara det vackraste ljudet av alla. På forumet Familjeliv lägger stolta föräldrar upp klipp på sina skrattande barn, och efterlyser andra liknande filmklipp.

Men skratt kan även få föräldrar att oroa sig. I en annan tråd på forumet undrar en förälder om det är något fel på hans/hennes barn, två tvillingar på 8 månader. Def år nämligen aldrig några skrattanfall, och skrattar över huvud taget väldigt lite. Föräldern får dock ett lugnande besked av en annan användare på forumet. Precis som med allt annat varierar det när barn börjar skratta. En del barn är dessutom mer svårroade än andra.

Vad är det då som barn skrattar åt? Ungefär samma saker som vuxna, faktiskt. Rim är alltid roligt, för människor i alla åldrar. Sedan kanske inte alla barnens rim är lika avancerade som dagsverser i en dagstidning, men de är ofta minst lika fyndiga. Bra barnböcker brukar därför uppskattas även av vuxna, det gäller bl.a. Hans Alfredssons sång- och diktsamling ”Blommig falukorv”.

Sedan finns det sånt som barn skratta åt oftare än vuxna. Kiss och bajs-skämt är ett exempel. Men samtidigt, vem, oavsett ålder, tycker inte att det är roligt när barn sjunger kända barnvisor och byter ut ord mot ”bajs”.